KIEDY S-5. KIEDY POWSTANIE OBWODNICA RAWICZA?.

Planowany przebieg uroczystości na Westerplatte:

Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik wyjaśnił, że nie jest jeszcze potwierdzone, kto będzie reprezentował na uroczystościach USA. Prawdopodobnie będzie to albo wiceprezydent Joe Biden, albo sekretarz stanu Hillary Clinton. - Ogółem będzie 17 poważnych delegacji zagranicznych - dodał Przewoźnik. Swoją obecność na Westerplatte zapowiedzieli m.in. premierzy: Silvio Berlusconi (Włochy), Andrus Kubilius (Litwa), Valdis Dombrovskis (Łotwa), Andrus Ansip (Estonia), Matti Vanhanen (Finlandia), Jan Peter Balkenende (Holandia), Jan Fischer (Czechy), sekretarz stanu ds. zagranicznych Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. David Miliband. Obecny też będzie przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
link http://fakty.interia...a-wes...i-putin,1357380
Jak blisko Polska jest z Niemcami?


Holenderski premier Jan Peter Balkenende zapowiedział w poniedziałek, że jego kraj da gwarancje na pożyczki międzybankowe warte 200 miliardów euro, aby przezwyciężyć kryzys finansowy. Podobnie postąpi rząd Austrii.
Powrót do artykułu: Rządy Holandii i Austrii udzielą gwarancji

Parlament holenderski zaaprobował znaczą większością głosów wysłanie do Afganistanu dodatkowych oddziałów wojskowych, liczących od 1.100 do 1.400 żołnierzy, które udzielą wsparcia siłom NATO na południu tego kraju.
Decyzję podjęto po zaciętej debacie w izbie niższej parlamentu, bowiem wywoływała ona początkowo wiele wątpliwości opozycji.

Jednak w ub. środę wniosek centroprawicowego rządu w tej sprawie poparła główna siła opozycji - Partia Pracy (PvdA). O decyzji izby poinformował jej przewodniczący Frans Weisglas a także premier Jan Peter Balkenende.

Zarówno NATO jak ONZ i USA zabiegały o holenderskie wsparcie, bowiem umożliwi ono zwiększenie sił NATO w Afganistanie do ok. 18.500 żołnierzy i równocześnie na wycofanie niektórych oddziałów amerykańskich.

NATO liczy też na to, że Holandia wyśle do Afganistanu kilka helikopterów bojowych i samolotów F-16. Na południu Afganistanu dochodzi szczególnie często do starć z fundamentalistami islamskimi.

W NATO-wskich Siłach Wspierających Bezpieczeństwo w Afganistanie (ISAF) uczestniczy również Polska.

PAP, MD /01:33 03.02.2006

" />
">Konserwatywny premier Holandii wydał wojnę jednemu z symboli "nowoczesności" kraju, tzw. coffee shopom, w których legalnie można kupić marihuanę i haszysz. Jan Peter Balkenende chce teraz przeforsować prawo, na mocy którego nie można by sprzedawać narkotyków w pobliżu szkół. Lewica już dziś nazywa go dewotem i odsądza od czci i wiary.> (Dziennik, 6.8.2007)

Czyżby lewica bała się o spadek zysków ze sprzedaży narkotyków szczególnie młodzieży? Atak na premiera Holandii dziwi tym bardziej, że w coffee shopach nie wolno sprzedawać narkotyków nieletnim, więc potencjalnie zaostrzenie prawa nie powinno być ograniczeniem swobody konsumentów.

A teraz kosmiczny argument zwolenników narkotyków. Uważają oni, że ograniczenie sprzedaży narkotyków w coffee shopach spowoduje wzrost przestępczości:) To nie żart, naprawdę.


">Argument o wzroście przestępczości zbijają władze Hagi, w której mieści się siedziba holenderskiego rządu. To ona jako pierwsza, już 10 lat temu, zakazała działalności coffee shopów w pobliżu szkół. - To mit, na który zawsze powołują się obrońcy narkotyków. W ciągu ostatniej dekady w Hadze popełnianych jest znacznie mniej przestępstw - powiedział "Dziennikowi" rzecznik ratusza Gerben van den Berg.> (Dziennik, 6.8.2007)

Szkoda, że tak mało mówi się o tym, że Holandia zmienia swoje nastawienie do narkotyków. Byłby to dobry przykład dla innych krajów. Najlepiej uczyć się na błędach...innych.


Premier JarosÂław Kaczyć‚ąski przybyÂł z jednodniowÂą wizytÂą do Holandii. GÂłć‚łwne tematy tej wizyty to bezpieczeć‚ąstwo energetyczne, eurokonstytucja oraz relacje mi悜Âźdzy UE a RosjÂą - informuje reporter WP.

Rozmowy przy Âśniadaniu bez kamer

W poÂłudnie J. Kaczyć‚ąski rozmawiaÂł z premierem Krć‚łlestwa Niderlandć‚łw Janem Peterem Balkenende podczas uroczystego Âśniadania zamkni悜Âźtego dla medić‚łw. Szefowie rzÂądć‚łw dyskutowali przy stole mi悜Âźdzy innymi o przyszÂłoÂści Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej, bezpieczeć‚ąstwie energetycznym i liberalizacji dost悜Âźpu do holenderskiego rynku pracy. Szczeg悳Âły ze spotkania z premierem Balkenende polscy dziennikarze, ktć‚łrzy towarzyszÂą premierowi, poznajÂą dopiero ok. godz. 16.

Przed wizytÂą w Hadze i Bredzie

Samolot z premierem i delegacjÂą rzÂądowÂą wylÂądowaÂł na lotnisku w Rotterdamie przed godzinÂą 12. BezpoÂśrednio po przybyciu premier Kaczyć‚ąski przesiadÂł si悜Âź do rzÂądowego samochodu i pod eskortÂą policji udaÂł si悜Âź do Hagi, gdzie czekaÂł na niego juÂż premier Holandii Jan Peter Balkenende.

Oprć‚łcz spotkania z premierem Holandii JarosÂława Kaczyć‚ąski b悜Âździe takÂże goÂściem burmistrza miasta Breda Petera Van der Valdeenema. Nast悜Âźpnie szef polskiego rzÂądu spotka si悜Âź z kombatantami i polskimi ÂżoÂłnierzami mieszkajÂącymi w Holandii. Zwiedzi teÂż Muzeum im. gen. StanisÂława Maczka.

Âżrć‚łdÂło:
wp

co sadzicie o tej wizycie